EDOK-konferansen feirer i år 10-årsjubileum
For omkring to tiår siden tok de første norske virksomheter i bruk tekstbehandling og regneark. Nå har de aller fleste kvittet seg med skrivemaskinene. Det er likevel fortsatt mange organisasjoner som ikke utnytter elektronisk dokumentbehandling strategisk. De som gjør det, vil skape bedre produkter for sine kunder og bedre service til publikum. Andre vil effektivisere arbeidsoppgaver og redusere egne kostnader. De fleste vil begge deler, samtidig.
Betydningen av dokumenthåndtering får også et løft ut fra krav som følger til dokumentasjon fra myndighetene.
Det var med utgangspunkt i den økende interesse for dokumentbehandling blant Dataforeningens medlemmer at Faggruppen EDOK ble opprettet i januar 1996. Samme år ble den første EDOK-konferansen avholdt, og den har i 10 år vært Norges største og viktigste møteplass for alle som har en faglig eller forretningsmessig interesse for dokumentbehandling.
EDOKs målgruppe er forretnings- og linjeledere, IT-ledere, prosjektledere, arkivarer, rådgivere, saksbehandlere og leverandører, fra offentlig og privat sektor.
Til årets jubileumskonferanse kommer viktige premissgivere og foredragsholdere som kredittilsynsdirektør Bjørn Skogstad Aamo, politidirektør Ingelin Killengreen, professor dr juris Jon Bing og IT-nestor og tidligere leder av Dataforeningen Truls Berg m fl.
Bjørn Skogstad Aamo vil i sitt åpningsforedrag sette fokus på IT-utfordringer sett fra Kredittilsynets synspunkt og Ingelin Killengreen vil i sitt avslutningsforedrag legge vekt på dokumentbehandling sett fra et styrings-/effektivitets-/rettsikkerhetssynspunkt. Jon Bing vil ta for seg det rettslige regimet for elektronisk dokumentbehandling med vekt på offentlighetsloven og personopplysningsloven.
Vi har lagt vekt på at årets konferanse skal gi et bredt bilde av fagområdet, og i tillegg til plenumsforedrag vil vi gjennom tre parallelle sesjoner utdype viktige temaer som organisering, dokumentets plass, kunnskapsforvaltning, ledelse og styring, verktøy og samhandling.
Som vanlig vil vi også tilby tre korte, intensive kurs før selve konferansen åpner, med tilbud til både dem som er i startfasen og til dem som har behov for mer utdypende erfaringer.
EDOK er også vertskap for Norges mest brukervennlige og uformelle utstilling. Vi har invitert leverandører av produkter og tjenester med tilknytning til dokumentbehandling. Under Leverandørenes time vil hver leverandør formidle sitt budskap på kortere tid enn det tar å synkronisere en PDA!
Konferansen tilbyr selvsagt mange muligheter for nettverking, blant annet ved den populære "leverandør-cocktailen", og i løpet av pauser og leverandørvandringer. Ikke glem middager og lunsjer!
Programkomiteen ønsker velkommen til EDOK 2005!! Vi oppfordrer alle interesserte til raskt å melde seg på konferansen, da vi tradisjonelt har hatt stor oppslutning med "fulle hus", og årets 10-årsjubileum blir enda mer spennende og innholdsrik enn noen tidligere årganger!!
Programkomiteen
- Sigbjørn Skaar, Rikstrygdeverket, Leder av programkomiteen
- Bjørg Nyborg, Statens forvaltningstjeneste
- Hans Fredrik Berg, Management-IT
- Inger-Mette Gustavsen, Det Norske Veritas
- Marit Syvertsen, Hydro
Øvrige styremedlemmer i faggruppen
- Kåre Antonsen, ESA (EFTA Surveillance Authority)
- Unni Astad, Posten Norge
- Timothy Stevens, Statens Pensjonskasse
- Anne Mette Dørum , Riksarkivet
- Jens Nørve, Konsern IT, Telenor
- Inge Chr. Nagelhus, MerEffekt AS
- Harald Eide, EDB Business Partner
- Siri Gulbrandsen og Nina A. Sæther, Den Norske Dataforening
Fordragsholdere
- Aetat / Arbeidsdirektoratet
- CognIT AS
- Comperio
- daVinci Consulting
- Den Norske Dataforening
- Det Norske Veritas - Jarl S. Magnusson
- ErgoGroup
- ESA (EFTA Surveillance Authority)
- Gard forsikring
- Hydro Olje og Energi
- KLUGE advokatfirma DA
- Kredittilsynet
- Kunnskapsgartnerne AS
- Moderniseringsdepartementet
- NRK
- Optimila AS
- Politidirektoratet
- Riksarkivet
- Rikstrygdeverket
- SINTEF Teknologi og samfunn / Kunnskap og strategi
- Statens forvaltningstjeneste
- Statkraft
- Storebrand
- Styret i Faggruppen EDOK
- Telenor
- TietoEnator
- Universitetet i Oslo
- Utenriksdepartementet




