Gjør ideer til beslutninger!

19. januar 2006
Kurset i workshopledelse er hvert år mest populært og best evaluert på Software. Meld deg på i tide.
Gautam Ghosh holder suksesskurs i workshopledelse

Workshop er det mest effektive middel til å avklare mål, behov og krav, foreta designbeslutninger, prøve prototyper og gjennomprøve prosjekter. Men dét krever riktig workshopledelse

En dyktig workshopleder kan lokke frem og styre kreativitet, forsterke samarbeid og lette beslutninger. Disse teknikkene er også nyttige i mange andre sammenhenger.

7.-8. februar kan du lære dem i teori og praksis, på et kurs i workshopledelse som hvert år fulltegnes på kort tid, og får bortimot full pott i deltagernes kursevaluering.

- Workshop er blitt en del av vår hverdag, men dessverre skjer det meste av læringen bare ved prøving og feiling, påpeker Gautam Ghosh i Userminded, som sammen med Øystein Gutu leder todagerskurset.

Kreative revisorer

Kreativitet og ideer står sentralt. En workshopleder må ha evnen til å inspirere kreativitet, selv hos den tørreste revisor. Gutu kan sågar fortelle om meget kreative revisorer. De mest aktive deltagerne må kanskje dempes og de beskjedne inspireres. Men lederen må også samle trådene og få deltagerne til å samle seg om et sett med levedyktige ideer.

På kurset demonstrerer Gutu og Ghosh teknikker for å styre deltagerne, øke kreativiteten og demokratisere prosessen.

Takle det uventede

- En workshopleder må ha lyst til å bevege seg i det ukjente, sier Gutu. Man må være villig til å finne ut av hva som skjuler seg bak uforutsette innspill.

- Og man må ha evne til å lytte, tilføyer Ghosh. Evne til å fange opp viktige detaljer. Og ikke minst bruke

veggen. Man må ha et synlig resultat hele veien!

En av Ghoshs teknikker er en egen "parkeringsplass" for forkastede ideer på veggen. Det faktum at de faktisk henger der, kan forhindre gjentatte innspill fra møteplagere og engasjerte kjepphestryttere.

Viktige ører og riktige spørsmål

- Hva kjennetegner gode workshopledere?

- Ørene! utbryter Ghosh. Man må ha evnen til å fange opp gode ideer, helt til en beslutning er tatt.

- Og evnen til å kunne stille de riktige spørsmål, tilføyer Gutu. Riktige spørsmål skaper kreativitet. Du kan ha en rekke ideer, men det viktige er å få deltagerne til å komme med ideene selv. Da blir ideene forankret, og gruppen får eierskap til ideene.

Hvorfor deltok workshoplederen?

- De aller mest vellykkede workshopene avsluttes med at deltagerne ikke skjønner hvorfor workshoplederen var med, sier Gutu avslutningsvis.