Ikke hjelp meg!
Ferske undersøkelser viser at de færreste leser bruksanvisninger. Og hjelptekster på IT-systemer har lenge vært uglesett, ikke minst blant oss profesjonelle tastaturryttere.
Dessverre (eller heldigvis) finnes det ingen tall på konsekvensene av prøving og feiling fremfor bruksanvisninger og hjelptekst. Det spenner sannsynligvis fra frustrasjon og bortkastet tid og penger til et og annet dødsfall.
Innebygget hjelp
Men har du lagt merke til innebygget hjelp? De små setningene ved siden av feltene i skjermbilder, som forteller deg hva feltet skal brukes til. De må stå sentralt plassert, og hvis det er mer enn to setninger, orker ikke brukerne å lese det.
Ikke dét? Nei, du som leser dette er antagelig interaksjonsdesigner eller utvikler, og ser på slik hjelptekst som grafisk støy i din lekre, intuitive løsning.
Og forsåvidt har du rett. Antagelig er det utviklerne som har skrevet både feltbeskrivelsen og eventuelt hjelpen, og da hjelper det jo ofte lite.
Brukerbistand
Men spøk til side - hvis du er opptatt av brukervennlig brukerbistand, er Yggdrasil-konferansen stedet! Scott DeLoach er en av verdens ledende eksperter på User Assistance, og GUI-guru Jeff Johnson mener at tekniske forfattere burde skrive all skjermbilde- og meldingstekst. Begge er hovedtalere og kursledere på Yggdrasil.
Scott snakker ikke bare om brukerassistanse. Han har blant annet skrevet boken CSS to the point, som gir praktiske svar på det meste du lurer på om Cascading Style Sheets, med tilhørende eksempler og kode.
På Yggdrasil skal han først og fremst kjøre en tretimers tutorial med siste nytt innen utvikling av brukerassistanse, med praktiske råd. Men denne konferansen gir også rikelig med anledninger til kunnskapsutveksling med både foredragsholdere og deltagere.
Interessert i User Assistance? Her er en artikkel av Scott fra Writers UA - med fare for lenkeråte.




