Når nettene blir mørke

30. mars 2007
Hva gjør vi når strømmen forsvinner og nettet faller ned? Det meste av vår virksomhet er avhengig av strøm. Norske bedrifter
må ta sine forhåndsregler.
Årets nasjonale sikkerhetskonferanse i Trondheim vil handle om beredskap og om uønskede hendelser. Foto: Trond Isaksen for Statnett.

Statnett produserer ikke kraft, men er pålagt av Stortinget å ha et overordnet ansvar for sikker forsyning. Konserndirektør Håkon Borgen i Nettstyring mener at vi nødvendigvis ikke har det riktige bildet av risiko og over de konsekvenser et sammenbrudd i strømnettet kan føre med seg.

Orkanen «Katarina» illustrerte hvor ekstremt sårbare selv verdens mest velutviklede byer er når naturkreftene rammer, og sikkerhetssjef i Buypass, John A. Johansen hevder at det ikke er nok med gode backupløsninger.

Ikke alle har planene klare for hvordan man får hele butikken på beina igjen.

Stor konferanse
Den årlige sikkerhetskonferansen i Trondheim, «Sikkerhet og Sårbarhet» tar for seg flere krisescenarier, både tenkte og høyst reelle.

Da nettet raknet på St. Olavs Hospital etter at en nettverksfeil gjorde kommunikasjonen mellom flere avdelinger umulig. Flere leger uttalte den gangen at de ikke fikk gjort jobben sin, og at katastrofeberedskapen var private mobiltelefoner. Situasjonen kunne kostet liv, og Inger Williams, konstituert sjefslege forteller hva som skjedde og hvordan krisen ble håndtert.

Programkomiteens leder, Maria Bartnes Line sier at årets program handler om beredskap og om uønskede hendelser vi burde ha forutsett.

– Vi kan ikke bortforklare kritiske hendelser, og vi må lære av historiene, sier hun. I to dager får deltakerne innblikk i kriser og krisehåndtering sammen med nyttige tips til hva man bør bygge opp risikoanalyser, og ikke minst hvordan den oppståtte situasjon bør håndteres når alt har gått galt.

For mer informasjon om konferansen og mulighet for påmelding, se Sikkerhet og sårbarhet 2007.