Arrangeres av:

Samarbeidspartner:

Vinnerne av designkonkurransen er kåret

Juryen valgte å dele førstepremien på kr. 10.000 mellom to vinnere - en fra NTNU og en fra AHO. Juryen trakk også fram tre andre bidrag som fikk hederlig omtale.

Vinnere

Den ene førstepremien gikk til Anne Mette Bakke fra Arkitektur- og designhøgskolen, for bidraget Strategic Circle to Clean Water. Anne Mette Bakkes bidra omhandlet problematikken rundt tilgang til rent vann, en livsnødvendighet for oss alle. I bidraget presenterer Anne Mette prosess, konsept og et konkret produkt som vil kunne bidra til å gi bedre tilgang på rent vann på landsbygda i Uganda. Se Annes bidrag her (pdf).

Den andre førstepremien gikk til Kamilla Leonhardsen fra Institutt for produktdesign ved NTNU, for bidraget Diminish. Kamilla Leonhardsen presenterer et produkt som kan bidra til å redusere forbruk og øke bevisstheten rundt ressursbruk i hverdagen. Ved bruk av produktet kan vanlige forbrukere spare både penger og miljøet ved å endre/redusere bruk av strøm, vann og kjøretøy. Se Kamillas bidrag her (pdf).

Hederlig omtale

Juryen trakk også fram tre bidrag som fikk hederlig omtale:

  • Recolté, Metabolic Vehicle av Christoffer Andreas Lange fra Arkitektur- og designhøgskolen. Dette bidraget representerer Cradle to Cradle Design-prinsippene, gjennom livsløpplanlegging og systemtenking, modulbasert utskiftning og produkters levetid, i tillegg til materialer i kretsløp.
  • Prosjektet Ren av Elisabeth Skjelten fra Arkitektur- og designhøgskolen. Konseptet viser nytenking rundt mulighetene for fornyelse, oppgradering og personalisering av mobiltelefonen for at man skal kunne beholde den lenger. Bidraget inkluderer også tanker om alternativ teknologi for ladning og inkluderer brukervennlighet og universell utforming i sin tilnærming.
  • Prosjektet Kvalitativ kollektivtransport av Gudmund Steinar Rebnord fra Arkitektur- og designhøgskolen. Bidraget tar for seg kollektivtransport i et videre systemperspektiv innen servicedesign ved å samle relevant informasjon for et mangfold av reisende på en lett tilgjengelig og brukervennlig måte.
     

 

Sponsorer: